Spis treści
42. Lake Garda Meeting przyciągnął młodych pasjonatów z całego globu
W dniach 28-31 marca w malowniczej scenerii jeziora Garda we Włoszech odbyły się jedne z najsłynniejszych regat na świecie – 42. Lake Garda Meeting Optimist 2024. Zadebiutowała w nich 13-letnia ostrowianka Barbara Gmurek, dla której było to ukoronowanie jej ubiegłorocznych osiągnięć.
Od pierwszej edycji, która miała miejsce 42 lata temu regaty Lake Garda Meeting Optimist gościły tysiące młodych żeglarzy z całego świata. W 2018 roku zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinessa jako największe w obrębie jednej klasy – Optimist. Wzięło w nim wówczas udział ponad 1400 zawodników. Optimist to najmniejsza, regatowa, monotypowa międzynarodowa klasa jachtów, przeznaczona dla najmłodszych adeptów żeglarstwa – dzieci i młodzieży do lat 15.


Mekka dla żeglarzy
Leżące u podnóża Alp jezioro Garda należy do jednych z najpiękniejszych miejsc na świecie. To również mekka dla żeglarzy. Znane jest z termalnych wiatrów: Peler – wiatr północny, poranny i Ora – wiatr z południa, przychodzący zazwyczaj w drugiej połowie dnia. Współzawodnictwo o każde miejsce na tych największych na świecie regatach w klasie Optymist było niezwykle zacięte. W każdym biegu na linii startu ustawiało się ponad 200 żaglówek walczących o najlepszą i najczystszą pozycję oraz o najsilniejszy wiatr.
W tym roku 42. edycja Regat przyciągnęła nad Gardę prawie 1200 sportowców reprezentujących 38 krajów, w tym takie, jak Argentyna, Bermudy, Hongkong, Niemcy, Szwecja, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy National USA Team. Nie mogło zabraknąć również Polaków, wśród których była 13-letnia Barbara Gmurek, startująca w barwach Ostrowskiej Akademii Sportu. Dla Basi start w 42. Lake Garda Meeting był uhonorowaniem jej osiągnięć w sezonie 2023 i jednocześnie pierwszymi regatami sezonu 2024, podsumowującymi zimową pracę na zgrupowaniach. Nastolatka po raz pierwszy uczestniczyła w tak licznie obsadzonych regatach. Jak mówi dyscyplina ta stanowi idealne połączenie sportowej rywalizacji i zabawy.


Należy wspomnieć, że Basia za swoje wyniki na arenie krajowej, czyli trzecie miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski oraz awans na szóstą pozycję w klasyfikacji PSKO (Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist) została wyróżniona przez kapitułę Kaliskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego tytułem honorowym „Osiągnięcie Sportowe Roku KOZŻ w sezonie żeglarskim 2023.
Basia jest uczennicą siódmej klasy Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek, laureatką Stypendium Miasta Ostrowa im. św. Jana Pawła II za bardzo dobre wyniki w nauce. Dzięki wsparciu ze strony Dyrekcji i Nauczycieli z sukcesem może realizować swoją, wymagającą wielu wyjazdów i nieobecności w murach szkoły, żeglarską pasję.
Planowanie, przewidywanie, wytrzymałość
Planowanie, przewidywanie, wytrzymałość, siła i technika, a także wysoka kultura osobista – to cechy charakteryzujące dobrego żeglarza. Doświadczenie, które dzieci i młodzież zdobywają w trakcie regat na Gardzie, są nie do przecenienia. Procentują zarówno w trakcie kolejnych startów krajowych i międzynarodowych, ale także w życiu codziennym. Ostrowska Akademia Sportu zaprasza w swoje szeregi dzieci w wieku 6-9 lat, które chciałyby przeżyć swoją żeglarską przygodę. Akademia rozpoczęła swoją działalność w roku 2022 i ma przystań na Piaskach Szczygliczce. Poszukując optymalnej ścieżki rozwoju dla zawodników prowadzi współpracę z czołowymi klubami w Polsce. Regularne treningi odbywają się w Kiekrzu pod Poznaniem, gdzie Akademia współpracuje z ŻLKS i LOK oraz na Jeziorze Charzykowskim, gdzie współpraca prowadzona jest z ChKŻ Charzykowy. W okresie jesienno – zimowym odbywają się zgrupowania we Włoszech, Hiszpanii i Turcji.
Fot. Archiwum rodzinne
Żeglarstwo to wielka pasja Basi